معرفی کارگاه‌ها

کارگاه تئوری شخصیت با متد یونگ

دوره‌های شخصیت‌شناسی بر اساس تئوری شخصیت‌های یونگ و آرکتایپ‌ها از تابستان ۹۷ درموسسه پندار در حال برگزاری است. این دوره‌ها یک روز در هفته با تدریس آقای امین غلامی برگزار می‌شوند.

در بین نظریه‌های مختلف روانشناسی، نظریه شخصیت‌های کارل گوستاو یونگ اهمیت بسیاری دارد. یونگ در مسیر پاسخ دادن به پرسش‌های بنیادین زندگی و رسیدن به آنچه که خودش آن را «فردیت» می‌نامید، به پرسش‌های فراوانی در مورد روان انسان پاسخ داد و با تعریف مفاهیمی چون نقاب (پرسونا)، سایه‌ها، و آرکتایپ‌ها (کهن‌الگوها) دریچه‌ای نوین به روی انسان در جستجوی شناخت خویشتن، گشود.

یونگ به تکراری بودن شخصیت انسان‌ها پی برد و به این نتیجه رسید که افسانه‌های تاریخی در فرهنگ‌های مختلف، تجربیات خود را به نسل‌های بعد انتقال داده و ساختار زندگی ما را شکل می‌دهند. او از میان این شاخص‌ها به ۱۵ شخصیت ثابت در میان زنان و مردان رسید.

یونگ به ما آموخت که رسیدن به آرامش درونی به دو چیز بستگی دارد:

۱. رسیدن به صلح با خویشتن

۲. رسیدن به صلح با جهان اطراف‌مان

و این یعنی که تا ما به صلح با خود و جهان پیرامون مان نرسیم، در رسیدن به آرامش درونی ناکام خواهیم ماند. یونگ همواره تاکید می‌کرد که تا به شناخت دقیقی از مولفه‌های پنهانی شخصیت خود و اطرافیان‌مان نرسیم، در رسیدن به آرامشی ماندگار ناکام خواهیم ماند. بر اساس نظریه یونگ هر انسانی دارای برخی کهن‌الگوها یا آرکتایپ‌های زنانه و مردانه می‌باشد که در درون او پنهان است؛ با شناخت این کهن‌الگوها و دانستن این که انرژی کدام کهن‌الگوها درون ما بیشتر است می‌توانیم با خود به صلح برسیم.

خودشناسی از طریق متد یونگ می‌تواند در بهبود روابط اجتماعی و ساختن زندگی زناشویی یا شغلی بهتر و سالم‌تر بسیار مفید باشد. به طور مثال یک کارفرما با شناخت دقیق آرکتایپ‌ها، سایه‌ها و نقاب‌های طرف مذاکرات تجاری‌اش می‌تواند به درک صحیح‌تری از مدیریت منابع انسانی برسد. با شناخت کهن‌الگوهای خود و دیگران می‌توانیم به تفاوت‌های شخصیتی بین خود و دیگران پی برده، پتانسیل‌های نهفته خود و اطرافیان را درک کنیم و چگونگی «ایجاد تعادل» بین تمامی حالات شخصیتی وجودی، در موقعیت‌های اجتماعی متفاوت را فراگیریم.