آشنایی با رویکرد طرحواره درمانی

طرحواره درمانی برای کمک به افرادیه که متوجه شدند که تو زندگیشون یک سری الگوهای  تکرار شونده و ناکارآمدی وجود داره. مثل اینکه همیشه احساس شکست خورده بودن دارند، یا احساس اینکه دوست داشتنی نیستند، احساس تنهایی می‌کنند و یا در جمع جایی ندارند، احساس عدم تعلق به دیگران می‌کنند. یا افرادی که همیشه در روابط عاطفی مورد سو استفاده و کنترل طرف مقابل قرار می‌گیرند، افرادی که همیشه حمایت و مراقبت رو به دیگران می‌دهند و در قبالش هرگز به همان میزان حمایت و مراقبت رو دریافت نمی‌کنند.

چیزی که ما می‌دونیم اینه که هر فرد نیاز‌های عاطفی‌ای داره که این نیاز‌ها باید در کودکی توسط مادر و خانواده برطرف بشه و اگه این اتفاق نیوفته و ما بارها و بارها مورد بی توجهی قرار بگیریم باعث میشه که رابطه ما با اطرافیان به یک رابطه ناکام کننده تبدیل بشه و تاثیری که روی ما می‌ذاره باعث میشه که مشکلاتی که گفته شد رو به وجود بیاره، پس باید بگم طرح‌واره‌ها باورهایی هستند که از ارتباط عاطفی ما با اطرافیان شکل میگیره مثل عینکی که ما به چشم می‌زنیم و با اون دنیا رو می‌بینیم. می‌تونیم خودمون، توانایی‌هامون، اطرافیان‌مون، روابطمون رو درک و تعبیر و تفسیر کنیم.

مثل اینکه دنیا جای خوبیه یا نه؟ یا اینکه من آدم‌ها رو دوست دارم یا از آدم‌ها بدم میاد؟ من با استعداد و توانمندم یا بی استعدادم؟ 

پس اولین کاری که در طرحواره درمانی انجام می‌دیم این هست که شروع به پیدا کردن این الگوهای تکرار شونده و ناکارآمد می‌کنیم و به کمک تکنیک‌هایی به فرد کمک می‌کنیم که بفهمه چطور می‌تونه نیاز‌های هیجانیش رو برطرف کنه و این الگوهای ناکارآمد رو کنترل کنه.

سوالی که همیشه پرسیده میشه این هست که، طول درمان چقدره؟ در جواب باید گفت که یک چارچوب از قبل تعیین شده برای همه‌ی افراد وجود نداره با توجه به تفاوت‌های افراد. و مسائلی که دارند. این دوره‌ی درمانی متغیره و حدوداً بین یک سال و نیم تا سه سال این دوره‌ی درمان طول می‌کشه.

نویسنده: فهیمه سلیمانی

اشتراک گذاری

مطالب بیشتر
 به راهنمایی نیاز دارید؟
اسکرول به بالا