۸ نکته برای زمانی که باید کاری را انجام دهیم، اما نمی‌توانیم!

همه‌ی ما در زندگی شکست یا شرایط سخت را تجربه کرده‌ایم. همه‌ی ما لحظاتی را داشته‌ایم که با خود گفته‌ایم : «نمی‌تونم انجامش بدم!» یا «دیگه نمی‌تونم ادامه بدم!». این موقعیت‌ها لحظه‌های مهم و تاثیرگذاری در زندگی ما هستند. این لحظات می‌توانند باعث شوند که در مسیر موفقیت و شادی قرار بگیریم یا تسلیم شویم. شاید گرفتن بهترین تصمیم در لحظات این چنینی، برای ما بسیار مهم باشد.

البته این نکته را نباید فراموش کرد که گاهی در زندگی، هر قدر که بخواهیم، داشتن نتیجه‌ای که مطلوب ما است، ممکن نیست و شاید لازم باشد لحظه‌ای صبر کنیم، موانع را بررسی کرده و راه دیگری را برای رسیدن به هدف‌مان برگزینیم. گاهی نیز شاید به این نتیجه برسیم که متناسب با شرایط و توانایی‌هایمان هدف مناسبی را برای خود انتخاب نکرده‌ایم. در این شرایط نیز می‌توان آموخت که حقیقت زندگی گاه با «ناکامی» و «شکست» همراه است و «خواستن همواره به معنای توانستن نیست».

اما با این حال موقعیت‌های بسیاری نیز وجود دارند که می‌خواهیم نتیجه‌ای داشته باشیم و کاری را انجام دهیم، توانایی انجام این کار و شرایط رسیدن به نتیجه مطلوب نیز برای ما وجود دارد اما به دلایل محتلفی نمی‌توانیم آن کار را انجام دهیم. نکاتی که در ادامه جمع‌آوری کرده‌ایم می توانند در این شرایط به ما کمک کنند که نتیجه مطلوب خود را به وجود آوریم و آن کاری که می‌خواهیم را انجام دهیم.

پشتکار، کلید اصلی است

پشتکار در رابطه با هر چیزی که هدف خود قرار داده‌ایم، اصولا نقش اساسی در موفقیت یا شکست ما دارد. معمولا افراد موفقی که در اطراف خود دیده‌ایم کسانی بوده‌اند که در شرایط سخت و بعد از شکست‌ها همچنان پشتکار داشته‌اند و راه‌های متفاوتی را برای رسیدن به آنچه می‌خواهند امتحان کرده‌اند. اگر شما از آن دست افرادی هستید که در مقابل چالش‌ها به سادگی تسلیم می‌شوید، احتمال اینکه موفق نشوید هست. اگر شما به سرعت و پس از اولین ناکامی، با خود فکر کنید که «من نمی‌توانم» و تسلیم شوید، قطعا موفق نخواهید شد. به خاطر داشته باشید موفقیت هنگامی رخ می‌دهد که پشتکار کافی را داشته باشید. شما باید تمایل داشته باشید که با این چالش‌ها رو‌‌ به رو شوید و به خاطر داشته باشید که پشتکار به شما کمک خواهد کرد تا شرایط سخت را پشت سر بگذارید.

شکست

موانع و چالش‌ها را بشناسید

شناخت داشتن نسبت به موانع و چالش‌هایی که با آن‌ها مواجه می شوید بسیار مهم است. با آگاهی از موانع می‌توانید بپذیرید که این موانع در زندگی شما وجود دارند و با انکار از بین نخواهند رفت. بعد از دیدن موانع و شناخت چالش‌ها می‌توانید با ارائه راهکار مناسب با آن‌ها مقابله کنید. همچنین آگاه باشید که که در هر مسیری موانع و چالش‌هایی وجود خواهند داشت. موانع لزوما به این معنا نیستند که شما حتما با شکست مواجه خواهید شد. زندگی هیچ کس خالی از مشکل نیست. همه‌ی ما موانعی در راه رسیدن به اهدافمان داریم که باید با آنها کنار بیاییم و آنها را حل کنیم.

پذیرفتن این موضوع که در مسیر خود با چالش مواجه خواهید شد، به شما کمک خواهد کرد که در برخورد اول با آنها متعجب نشوید. بعد می‌توانید آنها را بپذیرید و به دنبال راه حلی باشید که برای شما و زندگیتان به صرفه است.

به خاطر داشته باشید، اگرچه شرایط سخت است ولی به این معنی نیست که شما دارید کاری را اشتباه انجام می‌دهید. در بعضی مواقع انجام دادن کار درست انرژی بسیاری می‌گیرد و اختصاص دادن زمان و انرژی لازم برای انجام دادن کار درست هرگز آسان نیست. پس نسبت به موانع آگاه شوید، برای آنها آماده شوید و اجازه ندهید که شما را نا‌امید کنند.

رنج و سختی را بپذیرید و با آن ارتباط برقرار کنید

هنگامی که احساس می‌کنید دیگر باید تسلیم شوید و با خود می‌گویید که «ديگه نمي‌تونم!»، به یاد داشته باشید که زندگی به گونه‌ای طراحی نشده است که آسان باشد. همه‌ی ما در زندگی خود با مسائلی مواجه خواهیم شد. اگر شما این حقیقت را بپذیرید، شرایط برای شما ساده‌تر خواهد بود و از لحاظ روحی برای مواجه شدن با چالش‌هایی سر راه هدف شما قرار می‌گیرند، آمادگی بیشتری خواهید داشت.

پذیرش اینکه زندگی همراه با سختی و رنج خواهد بود به معنای منفی‌نگری نیست. مثبت‌نگری نیز به این معنا نیست که تمام بدی‌ها را در زندگی خود انکار کنید؛ بلکه همان طور که گفته شد بهتر است پیش از مواجه شدن با مشکلات، نسبت به آنها آگاهی پیدا کنید.

رشد واقعی هنگامی اتفاق می‌افتد که از منطقه امن خود بیرون بیایید. این کار بدون شک کار سختی خواهد بود، ولی سختی‌ای که برای بیرون آمدن از منطقه امن تجربه می‌کنید، می‌تواند دقیقا همان چیزی باشد که برای رشد و توسعه در زندگی خود به آن نیاز دارید. شاید وقت آن است که از منطقه امن زندگی خود کم کم بیرون بیایید، حتی اگر برای رسیدن به آن منطقه بارها با شکست مواجه شوید.

نقش مهم مثبت نگری و سپاسگزاری را دست کم نگیرید

لازم نیست برای اینکه شرایط سختی دارید و تجربیاتی تلخ را تجربه کرده‌اید، از دست خودتان عصبانی شوید. همه‌ی ما در چنین موقعیت‌هایی بوده‌ایم. این واقعیتی در مورد زندگی بر روی کره زمین است.

به جای اینکه خود را سرزنش کنید و به این فکر کنید که دیگر نمی‌توانید، به این فکر کنید که دفعه‌ی قبلی که به هدف تان رسیدید، چه احساسی را تجربه کردید. تلاش کنید آن شادمانی را دوباره تجربه کنید و بابت رسیدن به موفقیتی در گذشته، سپاسگزار باشید.

مثبت‌نگری و سپاسگزاری حتی به مقدار کم هم می‌تواند در زندگی روزمره ما تاثیرگذار باشد. سپاسگزاری می‌تواند باعث تغییر دیدگاه ما به زندگی و شرایط شده و حال ما را عوض کند. پس اگر نسبت به جایگاهی که هستید ناراضی هستید، حرکت کنید. شما به آن محل متصل نیستید.

به خاطر داشته باشید که همیشه شرایط می‌توانست بدتر باشد. ما در مقابل تفکر و دیدگاهی که نسبت به یک موضوع داریم، قدرت انتخاب داریم. به یاد داشته باشید که همیشه می‌توانید نقطه روشن و امید را در نظر داشته باشید.

شکست

یادتان باشد که چه مسیری را طی کرده و از کجا شروع کرده‌اید

به آن شخصی که امروز هستید افتخار کنید، زمان و انرژی‌ای که برای رشد و توسعه‌ی خود صرف کرده‌اید را ببینید و بابت آن از خود قدردانی کنید.

یکی از روش هایی که می‌توانید پیش بگیرید و به خود یادآوری کنید چه قدر فوق‌العاده هستید، این است که موفقیت‌های کوچکی که در زندگی خود به آنها رسیده‌اید را جشن بگیرید. اگر این موفقیت‌های کوچک را جشن نگیرید، به سختی می‌توانید به یاد بیاورید که چه کارهایی کرده‌اید و یایدسیر چقدر نسبت به موفقیت‌هایتان افتخار می‌کنید. این روش در شرایط دشوار نیز می‌تواند حال ما را بهتر کند.

دفعه‌ی بعدی که احساس شکست کردید، به خاطر بیاورید که در گذشته در مقابل چه مسائلی موفق شدید. همان طور که در مقابل چالش های گذشته پیروز شدید در مقابل چالش های کنونی هم موفق خواهید شد.

به یاد داشته باشید که اگرچه روزهای بهتری را در گذشته تجربه کرده‌اید، روزهای سخت نیز تجربه کرده‌اید. شما حتما و بدون شک مانند گذشته می‌توانید روزهای سخت را پشت سر بگذارید. به یاد داشته باشید که همواره به سمت جلو حرکت کنید.

تقسیم کردن اهداف به قدم‌های قابل اجرا و معجزه می‌کند

هدف خود را به مراحل کوچک و ساده تر تقسیم کنید و پیروز شوید. در بعضی مواقع با تمرکز بر روی هدفی بسیار بزرگ ما مانع موفقیت خود می‌شویم.

اگر تا الان این روش را امتحان نکرده باشید، هنگامی که هدف را به قسمت های کوچک تری تقسیم می کنید و متوجه می‌شوید كه موفقیت در هدف‌تان با اين كار چه قدر ساده‌تر می شود، شگفت‌زده می‌شوید.

دفعه‌ی بعد که به این فکر می‌کنید که «دیگر نمی‌توانم»، یک لحظه توقف کنید. آیا شما بر روی هدف نهایی تمرکز کرده‌اید یا بر روی قدم بعدی که باید بردارید؟

اگر شما فقط بر روی هدف نهایی تمرکز دارید، بهتر است که برنامه‌ای بریزید. قدم‌هایی که باید برای رسیدن به آن هدف بردارید را یادداشت کنید. بر اساس قدم‌هایی که بر میدارید و آنها را کامل می‌کنید، بنویسید و بعد شروع به کار کنید. در چنین شرایطی حتی اگر با شکست مواجه شوید، در یکی از قدم‌ها شکست خورده‌اید.

با همواره برداشتن قدم‌های کوچک، می‌توانید مطمئن شوید که در مسیر هدف قرار دارید. این باعث می‌شود که در مقابل چالش‌های بسیار سخت نیز پیروز شوید.

شکست

«چرایی» هر کاری را به خاطر داشته باشید

«چرا»ی خود را به خاطر داشته باشید. احتمالا این یکی از موثرترین راه‌ها برای مقابله با احساس «دیگر نمی‌توانم انجامش بدهم» است.

به خاطر داشته باشید که اصلا برای چه این مسیر را شروع کردید. به یاد داشته باشید که برای چه برای رسیدن به هدف تلاش می‌کنید. اجازه ندهید که چشم انداز خود را از دست بدهید. در بعضی مواقع ما با شور و هیجان به دنبال هدف خود می‌رویم اما در ادامه مسیر دیگر چشم‌اندازمان را نسبت به هدف خود، فراموش می‌کنیم. هنگامی که توجه‌مان از آن چشم‌انداز پرت می‌شود و دیگر بر روی آن تمرکز نداریم، احساس می‌کنیم که گم شده‌ایم.

هنگامی که چشم انداز و تمرکز شما مه آلود می شود و حواستان به شور و علاقه‌تان نسبت به هدف نیست، باید آن شفافیت را به هدف خود برگردانید. بر روی این موضوع که آن هدف «چرا» برای شما مهم بود تمرکز کنید. انگیزه‌ای که شما را دوباره در مسیر موفقیت قرار می دهد را کشف کنید.

اینکه چه چیزی این هدف را برای شما مهم کرده است را بنویسید و در محلی بگذارید که بتوانید به راحتی آن را ببینید. این کاغذ همانند یادآوری مداوم برای عمل می‌کند و شما به یاد خواهید داشت که برای چه در این مسیر هستید و برای چه باید به سمت جلو حرکت کنید یا چرا باید در برابر چالش‌هایی که در مسیر قرار می‌گیرند، پیروز شوید.

در اینجا بخوانید: چگونه هدف‌گذاری کنیم؟

زندگی قطعی نیست، این را بپذیرید

آخرین چیزی که در مقابل رو به رو شدن با مشکلات باید به خاطر داشته باشید این است که زندگی هیچ وقت مشخص و معین نیست. هیج چیز در زندگی برای ما ۱۰۰٪ تضمین شده نیست.

در ضمن، در بعضی مواقع اتفاقات پیش می‌آیند، شما می‌توانید برای همه‌‌ی اتفاقات زندگی‌تان پیش‌بینی یا برنامه‌ریزی کنید اما در نهایت ممکن است اتفاقاتی رخ دهد که شما را متعجب کنند. خوشبختانه، اگر نکات قبلی را در مقابل این موقعیت‌ها استفاده کنید با آغوش باز به استقبال آنها خواهید رفت و بهترین نتیجه را خواهید گرفت. حتی اگر با شکست مواجه شوید، آمادگی و پذیرش آن را خواهید داشت. به موقعیت‌های نامشخص به عنوان فرصتی برای پیشرفت در زندگی‌تان نگاه کنید. درست است که شما انتظار نداشتید همچین اتفاق‌هایی در زندگی‌تان رخ دهد، اما شاید باعث باز شدن چشم شما شوند و چیزهایی را ببینید و درک کنید که هرگز فکر نمی‌کردید آنها را بخواهید.

این واقعیت که زندگی نا‌مشخص است و با آغوش باز به سمت نامشخص بودن رفتن یکی از بهترین راه هایی است که کمک می‌کند از چالش هایی که در مسیرمان برای رسیدن به هدف قرار دارد عبور کنیم.

 

نویسنده: مریم مجد

برگرفته از lifehack.org

اشتراک گذاری

مطالب بیشتر
 به راهنمایی نیاز دارید؟
اسکرول به بالا